Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dane o inflacji w strefie Euro

2015-11-16

Jak wypadły dzisiejsze dane makro? Inflacja HICP w Strefie Euro (za październik) wyniosła 0,1 proc. m/m oraz 0,1 proc. r/r (wobec prognoz 0,1 proc. m/m oraz 0,0 proc. r/r). W USA indeks NY Empire State znowu zaskoczył negatywnie, lokując się na poziomie -10,74 pkt. Co prawda miesiąc temu był jeszcze niżej (-11,36 pkt), ale jednak rynek liczył na większe zbliżenie się do zera, tj. na -5 pkt.

 

 

Wydaje się jednak, że ten wskaźnik nie gra teraz zbyt istotnej roli. Główna para walutowa nie zareagowała bynajmniej osłabieniem dolara. W istocie mamy 1,07 – 1,0715, czyli to wciąż dolar dominuje, zaś jego siła może w niedalekiej przyszłości (np. w ciągu paru tygodni lub wcześniej) sprowadzić kurs pary do 1,0460 – 1,05.

 

Vitor Constancio z EBC wypowiedział się dziś we Frankfurcie podczas konferencji Euro Finance Week. Gównym wątkiem było to, że polityka polityka EBC odpowiada na aktualną sytuację niskiej inflacji i powolnego ożywienia (tepid recovery). Polityka ta zostanie zrewidowana i podsumowana w grudniu, biorąc pod uwagę pogarszanie się ogólnej sytuacji gospodarczej (globalnej) tudzież wspomnianą wyżej niską inflację. Oczywiście Constancio nie omieszkał też dodać standardowej wzmianki o tym, że EBC nie może być odpowiedzialny za wszystko, że potrzebne są też reformy strukturalne i polityka fiskalna etc. Tłumaczy poza tym, dlaczego EBC nie chce zaakceptować skromnego wzrostu cen, który dla zwykłych ludzi zdaje się być korzystny (według przedstawiciela EBC, niska inflacja generuje rozmaite ryzyka dla gospodarki, ale nie ma potrzeby byśmy w to teraz wnikali, w każdym razie jego tezy były zgodne z mainstreamowym myśleniem ekonomicznym).

 

Jutro w programie ważny będzie niemiecki indeks ZEW za listopada, prognozuje się jego wzrost z 1,9 pkt do 5,5 pkt. Poznamy też inflację CPI dla USA. Jeśli będzie wysoka, to będzie to sygnał za tym, że Fed może faktycznie podnieść stopy w grudniu. Ukaże się też (o 15:15) odczyt dynamiki produkcji przemysłowej USA.

 

 

Co ze złotym?

EUR/PN wahał się dziś w zakresie 4,2350 – 4,25 (w przybliżeniu). W szerszym kontekście dopuszczamy nawet obszar 4,20 – 4,30, choć być może wskazania są bardziej ku dolnym granicom niż ku górnym – z uwagi na uspokojnie po wyborach tudzież niski stan eurodolara. Ale ten niski stan eurodolara nie pomaga nam oczywiście na USD/PLN. Przeciwnie – tu widzimy już 3,9650, pomimo porannych minimów na 3,9370. Okrągły poziom 4 zł pozostaje w zasięgu, nawet jeśli jego przebicie nie będzie rzeczą banalną. Inflacja bez cen żywności i energii wyniosła w październiku, jak dziś podano, 0,3 proc. r/r. Odczyt ten był zgodny z prognozą i nieco wyższy niż wrześniowe 0,2 proc.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc