Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Słabe dane makro pogrążają złotego

2016-11-15

Trudna sytuacja na rynku walutowym, niestety nad wyraz niekorzystna dla złotego. Co prawda złoty zdołał odrobić na parach kilka groszy, ale dziś opublikowane dane makro mogą być pretekstem do dalszej wyprzedaży naszej waluty, zdecydowanie stanowią czynnik negatywny w ocenie złotego.

 

Niewielka poprawa wyceny złotego

Niewielka, wręcz kosmetyczna poprawa wyceny złotego, ale w szerszej perspektywie nie zmieniająca trudnego położenia naszej waluty. Dzisiejsze kursy walut kształtują się następująco: euro 4,43 zł, frank szwajcarski 4,13 zł, dolar amerykański 4,12 zł, funt szterling 5,14 zł. Złoty nie cieszy się popularnością wśród inwestorów a na jego sytuację negatywnie mogą wpłynąć dzisiejsze odczyty makro, które okazały się bardzo złe.

 

Dane makro negatywnym czynnikiem

Dzisiejsze odczyty bardzo zaskoczyły, niestety negatywnie. Tak źle nie było od dawna. GUS opublikował dane dotyczące PKB, wzrost za ostatni kwartał wynosi zaledwie 2,5 proc. Nawet najsłabsze prognozy nie były tak pesymistyczne. Przewidywano wzrost rzędu co najmniej 3 proc. w skali r/r. Ostatnio tak słabe odczyty przypadały na 2013 rok, bezpośrednio po kryzysie w strefie euro. Ekonomiści twierdzą, że obecne wyniki spowodowane są spadkiem inwestycji, co w dużej mierze wynika z ryzyka politycznego oraz ogólnej niepewności co do dalszej przyszłości strefy euro. Nie bez znaczenia są też opóźnienia w uruchamianiu środków unijnych. W obecnej sytuacji na szerokim rynku, odwrót od walut naszego regionu, w tym od złotego może być jeszcze bardziej widoczny.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc