Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dane GUS słabe, ale spadki na złotym wyhamowały

2016-11-21

Wczorajsze dane makro z Polski ponownie okazały się słabsze od oczekiwań. Na szczęście złoty zdaje się chwilowo je ignorować, skupiając się na doniesieniach z szerokiego rynku, a tam obserwujemy korektę na dolarze. Tańszy dolar daje chwilę oddechu naszej walucie. Dzisiejsze kursy walut są przeciętnie o 1 grosz niższe niż wczorajsze.

 

Na dolarze korekta

Długo oczekiwana korekta na dolarze w końcu doszła do skutku, złoty ma chwilę wytchnienia. Wczorajsze przemówienie wiceprezesa FED było raczej zachowawcze, odnosiło się do propozycji D. Trumpa na temat stymulacji fiskalnej. Fischer zachował stanowisko ostrożnego optymisty, nie negował założeń polityki prezydenta, ale też przesadnie ich nie komentował, nie wypowiadał się też odnośnie dalszej polityki monetarnej. Takie stanowisko było impulsem do ograniczenia wzrostów na dolarze, a wręcz do korekty. Amerykanie będą mieli niebawem dzień wolny od handlu z uwagi na Święto Dziękczynienia, zatem spodziewana jest mniejsza płynność na rynku walutowym i możliwe są dalsze obniżki kursu dolara.

 

Złoty niewrażliwy na dane GUS

Złoty okazał się odporny na bardzo słabe dane GUS dotyczące produkcji przemysłowej, budowlanej i inwestycji. Choć trudno wykluczyć, że dane te ograniczyły trochę naszą walutę, bo być może sytuacja na parach byłaby znacznie lepsza. W każdym razie złoty odnotował  impulsy płynące z szerokiego rynku i umocnił się na parach przeciętnie o jeden grosz. Dziś kurs dolara wynosi 4,17 zł, kurs euro 4,43 zł a franka 4,13. Za funta zapłacić trzeba już tylko 5,19. Jeszcze wczoraj brytyjska waluta kosztowała 5,24 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc