Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Czy EBC będzie mieć wpływ na kurs franka?

2016-06-02

Jak zwykle w sytuacji, gdy EBC planuje poważniejsze działania, uwaga rynków skupia się także na franku. Szwajcarska waluta stanowi często alternatywę dla euro. Szwajcarzy bojąc się przewartościowania franka zapowiadali w odpowiedzi serię ruchów mających sztuczne osłabiać franka, ale po zaskakująco dobrych odczytach z gospodarki, mimo wysokiego kursu franka, takiej decyzji nie było. Jak będzie tym razem?

 

Niebawem posiedzenie EBC

Wydarzeniem dnia jest posiedzenie EBC. Zaznaczyć należy, że będzie ono poprzedzało rozpoczęcie skupu obligacji korporacyjnych i pożyczki dla banków zapowiadane jeszcze w marcu. Czy to oznacza, że martwić się powinni także frankowicze? Zazwyczaj sterowanie wartością euro powiązane było także ze zmianami kursu franka, który zyskiwał na zainteresowaniu ze strony inwestorów. Wyniki PKB zarówno w Strefie Euro, jak i w Szwajcarii były dobre. Inflacja jest jednak wciąż znacznie poniżej celu. Rynek będzie zapewne czekał na decyzję Draghiego o dalszy luzowaniu polityki.

 

Na co czekają inwestorzy

Rynek czeka na wyraźne sygnały co do dalszego kształtu polityki, ale także liczy na odniesienie się prezesa do ewentualnego Brexitu oraz na wskazówki co do Grecji. Jutro należy się spodziewać wzmożonego ruchu, być może większych wahań. Na razie kursy walut są stabilne, dolar kosztował 3,94 zł, euro 4,39 zł a frank pozostaje tuż pod linią 4 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc