Czwartkowe popołudnie przynosi szerokie osłabienie dolara

2015-10-01

Czwartkowy popołudniowy handel przynosi szerokie osłabienie dolara, który według indeksu notowanego przez agencję Bloomberg traci -0,3%. W efekcie para EUR USD zbliżyła się do poziomu 1,12, umacniając się o 0,1%. Tymczasem największy zwrot obserwujemy na tzw. walutach surowcowych, które zyskują po lepszym od oczekiwań odczycie chińskiego indeksu PMI dla przemysłu za wrzesień.


Przypomnijmy, że był on publikowany o godzinie 3 w nocy i wyniósł 49,8 pkt. przy prognozie i poprzednim odczycie równym 49,7 pkt. Jest to pierwsze odbicie tego indeksu od kwartału po tym, jak dotarł do poziomów najniższych od sierpnia 2012 roku.


Dzięki temu dolar australijski zyskuje +0,6%, dolar nowozelandzki umacnia się o +0,5%, a dolar kanadyjski o 1,2%. Ten ostatni rozpoczął zmniejszanie dywergencji pomiędzy notowaniami USDCAD a notowaniami ropy naftowej, której ceny zaczęły odbijać już pod koniec sierpnia (wtedy też CAD nie zareagował umocnieniem i to dopiero ma miejsce teraz). Na przestrzeni ostatniego roku ujemna korelacja pomiędzy notowaniami USDCAD a notowaniami ropy wynosiła 46%.


Podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy także wypowiedź Jeffreya Lackera. Członek Rezerwy Federalnej skomentował bieżącą sytuację makroekonomiczną w Stanach Zjednoczonych, szczególnie pod kątem prowadzonej przez FED polityki pieniężnej.

Najważniejsze elementy z wystąpienia :
- Podwyżka stóp procentowych w październiku jest cały czas możliwa
- Silny wzrost wydatków konsumenckich w Stanach Zjednoczonych pokazuję, że podwyżka stóp procentowych jest potrzebna. Dolar na te słowa jednak nie zareagował i wyczekuje publikacji jutrzejszych danych z rynku pracy z USA.


W piątek dowiemy się, czy rynek dostanie argument za tym, aby uwierzyć w podwyżkę do końca roku, czy też nie. Na tę chwilę inwestorzy na podstawie kontraktów terminowych na stopę FED z jedynie 14% prawdopodobieństwem określają wzrost kosztu pieniądza w październiku i na 43,2% zmianę stóp w grudniu. Rynek zatem cały czas nie ufa Komitetowi Otwartego Rynku, który po ostatnim posiedzeniu jasno wskazał, że większość członków jest za jedną podwyżką do końca roku.


Lepsze od oczekiwań (czyli od 201 tys.) dane będą mogły spowodować zwiększoną aktywność rynkowych jastrzębi i podnieść wspomniane prawdopodobieństwa. Czy tak się stanie? Odpowiedź jutro o 14:30.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych