Rynek walut czeka na decyzję banku centralnego USA

2015-12-16

Mamy już popołudnie, wielkimi krokami zbliża się godzina 20.00 i koniec posiedzenia FED. Rynki skupione są dziś na oczekiwaniu na decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek jest już ustawiony pod podwyżkę, więc inwestorzy będą zwracali na wydźwięk komunikatu. Na parach dzień dla złotego zaczął  się od następujących poziomów:  EUR/PLN 4,3312 zł,  USD/PLN 3,9663 zł.

 

Posiedzenie FED wydarzeniem roku

Jeśli dojdzie do podwyżki, a prawdopodobieństwo wynosi 80 proc., będzie to pierwsze takie wydarzenie od lat. Uczestnicy ryku są prawie pewni, że podwyżka jest przesądzona i to zadecydowało o pozycjonowaniu pod rynek walut czeka na fedposiedzenie FED. Kluczowym czynnikiem będzie teraz komunikat ogłoszony po posiedzeniu, a właściwie jego wydźwięk. Znacząca będzie skala i ścieżka zmian stóp procentowych. Poznamy wtedy także wskaźniki makro. Prognozy odnośnie FED wkrótce. Jak podkreślaliśmy wielokrotnie, rynek nastawiony jest na podwyżki. Spekulacjom podlega ich skala. Większość analityków uważa, że będzie to 25 punktów bazowych dla funduszy federalnych. Obecnie stopa wynosi 0-0,25 proc. Przeważają opinie, że komunikat okaże się gołębi. Normalizacja polityki, podczas gdy na świecie dominuje trend luzowania przyniesie nam w nadchodzącym roku pogłębienie trudnej sytuacji rynków wschodzących. Stracą waluty surowcowe, a eurodolar powinien osiągnąć poziom równowagi EUR/USD 1,00, co dla złotego oznacza kurs euro i dolara powyżej 4 PLN.

 

Sytuacja złotego

Na głównych parach złoty rozpoczął dzień od poziomów EUR/PLN 4,3312 zł i USD/PLN 3,9663 zł. Obecnie (po godz. 16.00) kursy walut kształtują się następująco: euro 4.2929 - 4.3219 zł, dolar 3.9293 - 3.9543 zł, frank szwajcarski 3.9862 - 4.0152 zł, funt szterling 5.8985 - 5.9385 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych