Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Czarny czwartek za nami, stabilizacja na nowych poziomach

2015-01-16

Wczorajszy dzień jeszcze długo nazywany będzie "czarnym czwartkiem", radykalna zmiana polityki szwajcarskiego banku centralnego doprowadziła do szokującego skoku kursu franka. Z poziomu 3,5 PLN frank poszybował momentami aż do 5 PLN. Chwilowo zawieszono nawet obrót tą walutą. Dzisiaj obserwujemy stabilizację na nowych poziomach, kurs franka wynosi 4,16 PLN.

 

Nowy poziom stabilizacji

Frank po wczorajszej niebotycznej zwyżce nieco się uspokoił, rynek osiągnął nowy poziom równowagi, jest to około 4,20 PLN. Poziom ten powinien utrzymać się przez dłuższy okres. Po wczorajszym zaskakującym dniu nic nie wydaje się jednak być pewne. Przyjmijmy jednak, że kurs franka uspokoił się, z 4,37 na zamknięciu sesji, do dzisiejszych 4,20 PLN na otwarciu notowań.

 

Przed nami emocjonujący tydzień

W tym tygodniu z pewnością należy spodziewać się jeszcze wahania kursu ranka, ale już nie na poziomie wczorajszego wzrostu. Przed nami kilka emocjonujących dni, ponieważ uwaga inwestorów i analityków skupiona jest na oczekiwaniu na wyniki posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. 22 stycznia poznamy decyzję o uruchomieniu programu skupu obligacji rządowych i zaobserwujemy jak reagują kursy walut. Wtedy też spodziewać się należy ustalenia nowych poziomów równowagi na parach.

 

Frank długo powyżej 4 PLN

Przez kolejne tygodnie kurs franka utrzyma się prawdopodobnie powyżej 4 PLN, a notowania na naszym rynku zależne będą od zachowania pary EUR/CHF. Analitycy podkreślają, że prawdopodobieństwo, by w 2015 r. frank spadł poniżej 4 PLN jest znikome. Raty kredytów frankowych podrożeją, w skrajnych przypadkach nawet o kilkaset złotych.

 

Co z kredytami walutowymi

Niestety raty kredytów walutowych zaciągniętych we franku znacznie podrożeją. Ekonomiści maja kilka wskazówek. Najważniejsze wg nich, by nie panikować i nie przestawać płacić rat, chociażby w niepełnej wysokości, nie dokonywać przewalutowania kredytu, bo kurs jest wysoki i będzie to opcja niekorzystna. Inne porady to skorzystanie z opcji wakacji kredytowych i jeśli to możliwe, wydłużenie okresu spłaty. Dobrym rozwiązaniem jest też szukanie źródła taniego franka, kupno po dobrych cenach jest możliwe, jeśli wybierze się np. kantor internetowy.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc