Cios dla złotego, podrożał frank i pozostałe waluty

2016-01-15

Złoty otrzymał poważny cios. Po południu poznaliśmy opinię agencji S&P, która poważnie obniżyła dla Polski perspektywę ratingu. Po publikacji komunikatu na rynku walutowym nastąpiły gwałtowne zmiany. Złoty stracił skokowo na wartości. Dzisiejsze kursy walut są rekordowo wysokie.

 

Złoty kończy tydzień jako najsłabsza waluta CEE

Rano prawdopodobieństwo obniżenia perspektywy ratingu dla Polski wynosiło około 30 proc. Złoty był słaby, ale po ogłoszeniu komunikatu nastąpił wręcz skokowy spadek wartości podrożał franknaszej waluty. Wszystkie kursy walut powiązanych ze złotym na parach poszły ostro w górę, co widoczne jest zwłaszcza na franku, czy funcie. W przypadku euro mamy rekord nie notowany od trzynastu miesięcy. Jeszcze rano można było mówić o próbie stabilizacji po wcześniejszych spadkach i średnie kursy złotego wyglądały następująco: 4,0138 PLN za franka szwajcarskiego, 4,3877 PLN za euro, 4,0319 PLN za dolara amerykańskiego i 5,8088 PLN wobec funta szterlinga. Na wieczór w sprzedaży funt kosztuje 5.9112 zł a frank 4.1528 zł.

 

Frank będzie drogi

Rynek otrzymał  poważny sygnał. Inwestorzy wiedzą już, że ostrożne podejście do złotego było uzasadnione. Rząd PiS podejmuje działania, które odbiją się na gospodarce, dodajmy – odbiją się negatywnie. Widzi to nie tylko opozycja polityczna i krajowi ekonomiści, ale też niezależne agencje zagraniczne, czemu znaczący wyraz dała dziś agencja S&P. Złoty okazał się wrażliwy na perspektywę obniżenia ratingu, ale jest to też wydarzenie praktycznie bez precedensu. Stracą niestety frankowicze, raty kredytów walutowych z pewnością wzrosną, w ślad  za tym jak w gorę pójdzie kurs franka. W tej sytuacji mgliste zapewnienia rządu o pomocy dla frankowiczów nie stanowią pocieszenia.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych