Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Ścieżka stopniowych podwyżek

2018-11-20

Jeśli chodzi o przyszłość stóp procentowych w USA, to p. Williams z Fed potwierdził, iż bank centralny jest na kursie stopniowych podwyżek, a poza tym optymistycznie wyraził się na temat gospodarki Stanów ('radzi sobie bardzo dobrze') i bezrobocia ('jest niskie'). Zawsze to jakiś pro-dolarowy sygnał, jakkolwiek nie można powiedzieć, by główna para wracała do minimów z tego miesiąca, a przypomnijmy, że kreślono je w okolicach 1,1215-20.

 

 

Teraz mamy 1,1430. To i tak umocnienie waluty USA, bo rano, przed sesją europejską, notowano 1,1470. Swoją drogą, niektórzy sądzą, że wypowiedź Williamsa nie była aż tak pro-dolarowa, bo zawierała w sobie sugestie, iż wszystko zależeć będzie od bieżącego stanu gospodarki itd. Za jeszcze bardziej ostrożne i gołębie uznaje się ostatnie komentarze panów Claridy i Kaplana, którzy mówili o możliwym scenariuszu ogólnoświatowego spowolnienia.

 

Dziś o 12:00 mamy odczyt z Wielkiej Brytanii, mianowicie wskaźnik zamówień liczony przez organizację CBI. Poza tym o 11:00 Mark Carney wystąpi publicznie w związku z prezentacją raportu BoE przed Komisją Skarbu. GBP/EUR jest na poziomie 1,1230 - jeszcze kilka dni temu funt miał się znacznie lepiej, notowano 1,15 - 1,1550.

 

O 14:30 napłyną dane z USA o pozwoleniach na budowę domów i rozpoczętych budowach domów, poza tym o 22:40 American Petroleum Institute określi tygodniową zmianę zapasów paliw.

 

 

Nasza złotówka

W tle cały czas zamieszanie wokół KNF i Getin Banku, a tymczasem ukazały się najnowsze dane gospodarcze. Wypadły bardzo dobrze, zatem rząd może w razie czego zacytować T. Love ('jest super, więc o co ci chodzi?'). Otóż produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 7,4 proc. r/r, a oczekiwano 6,7 proc. Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 22,4 proc. r/r, zakładano 19,5 proc. Pojutrze poznamy dane o sprzedaży detalicznej.

 

Para USD/PLN zaliczyła rankiem 3,7730, teraz jest dwa grosze wyżej, a to w związku ze zmianą na eurodolarze - ważniejszą nawet niż polskie dane makro. EUR/PLN też od paru dni idzie w górę, dziś przeskoczył z dołka na 4,3270 do maksimum na 4,3350.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc