Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Chwilowe umocnienie złotego

2014-11-05

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zaskoczyła tym, że nie obniżyła stopy procentowej dla PLN. Innymi słowy, pozostała ona na poziomie 2 proc., nie zeszła do 1,75 proc. Złoty w związku z tym umocnił się – raczej przejściowo. O ile na USD/PLN notowano chwilami poziomy równe niemal 3,40 (ok. 13:00), o tyle ok. 15:00 mamy już 3,3790, a chwilami jeszcze niższe kursy walut. To jednak i tak poziomy wyższe niż poranne.

 

 

Ogólna perspektywa jest nadal na złotego raczej słabego w relacji do dolara. Mocniejszych impulsów do zmiany sytuacji potrzeba byłoby na EUR/PLN, gdzie mamy teraz 4,2215. Dzienne maksima sięgały nawet 4,2375, po decyzji RPP złoty się umocnił – ale wszystko to i tak wahania w dobrze znanym obszarze.

 

 

Eurodolar nisko

Ok. godziny 15:00 na eurodolarze mamy poziomy rzędu 1,2490 – 1,25. Główna para jest więc niżej niż wczesnym rankiem (gdy notowano nawet 1,2565), a na ten stan rzeczy kluczowy wpływ miały dość słabe odczyty europejskie.

 

 

Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro spadła we wrześniu o 1,3 proc. m/m, przy czym zakładano obniżkę tylko o 0,8 proc. W ujęciu rocznym nastąpił wzrost o 0,6 proc. (w sierpniu o 1,9 proc.).

 

Odczyty PMI dla usług w Niemczech i Strefie Euro okazały się słabe, choć nie bardzo słabe. W pierwszym przypadku nastąpił spadek z 55,7 pkt do 54,4 pkt (spodziewano się 54,8 pkt), w drugim nastąpiła redukcja z 52,4 pkt do 52,3 pkt (prognozowano utrzymanie się wcześniejszego poziomu).
 

 

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że wciąż więcej argumentów przemawia za silnym dolarem. Owszem, przez rynek przeszła plotka o sporach w EBC, przez które miałaby się zmniejszyć szansa na europejską wersję QE, przez co euro przejściowo zyskało, ale rynek zdusił już ten pęd. W długim terminie kurs dolara raczej będzie silny.

 

 

Na razie realny scenariusz to spadki eurodolara po jutrzejszym posiedzeniu EBC. Jeśli jednak przed konferencją Draghiego rynek ustawi eurodolara wysoko, co niekiedy się dzieje w takich sytuacjach, to finalnie jutro wieczorem będziemy na poziomach takich jak obecnie.

 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc