Ile kosztuje realizacja przelewu walutowego za granicę?

2015-11-30


Koszty realizacji walutowych przelewów zagranicznych przez banki i internetowe kantory

 

przelewy międzynarodowePrzelewy międzynarodowe potrafią kosztować sporo, zwłaszcza kiedy w miesiącu musimy wykonać ich kilka. Operacja księgowania przelewów międzynarodowych trwa o wiele dłużej niż w przypadku standardowego przelewu złotówkowego. Technicznie przelewy międzynarodowe mogą być realizowane z kont w złotówkach jak również kont walutowych. Wysyłając przelew w obcej walucie z konta złotówkowego musimy mieć na względzie przelicznik jaki zastosuje bank wobec środków pieniężnych na jakie została wydana dyspozycja. Poniższa analiza pokaże, że najtaniej i najszybciej można przesłać przelew walutowy za granicę przez kantory internetowe. 

 

Koszty przelewów walutowych w bankach

Wysyłając przelew zagraniczny należy pamiętać o wpisaniu wszystkich niezbędnych danych, w przeciwnym razie możemy zostać obciążeni opłatami banku odbiorcy, co więcej przelew zostanie zwrócony nadawcy. W tym celu warto zapoznać się z pojęciami takimi jak SWIFT i IBAN. Nadając przelew wskazać należy również opcję pokrywania kosztów przelewu, co zwiększy lub obniży koszty jego nadania. Pierwszą z opcji jest BEN (wszystkie koszty pokrywa odbiorca), drugą SHA (koszty dzielone są pomiędzy nadawcę i odbiorcę) oraz OUR (wszelkie koszty pokrywa nadawca).
 

polskie bankiZdecydowana większość banków ustalając koszty przelewu ustala zasadę procentowego kosztu zależnego od wysokości środków przelewanych. Zwykle jest to 0,25% - 0,35%. Dodatkowo obowiązują opłaty minimalne i maksymalne, które niwelują procentowy koszt ustalając np. w BZ WBK minimalną opłatę na 9,50zł. W obszarze Unii Europejskiej oraz Monako, Islandii, Szwajcarii i Norwegii, Lichtensteinu koszty przelewów można obniżyć poprzez przelewy SEPA (Single Euro Payments Area, czyli Jednolity Obszar Płatniczy w Euro). Do zalet SEPA należy szybkość transferu i brak pośredniczących banków co obniża opłaty, a także brak potrąceń za przelew. By zrealizować przelew, musimy wskazać kwotę w euro a także adres SWIFT odbiorcy i numer IBAN. Koszty takiego przelewu muszą być dzielone w opcji SHA. Dokonać przelewu SEPA można w polskich bankach w całej Polsce tak w placówce jak i online, przez telefon. Opłata za przelew SEPA jest zwykle znacznie niższa od standardowej. Więcej na temat przelewów SEPA w Europie znajduje się w powyższym linku.

 

Szybki przekaz pieniężny?

Firmy specjalizujące się w przekazach, tudzież przelewach pieniężnych oferują nieco niższe opłaty pobierane za realizacje usługi. Co więcej coraz częściej przelew można zrealizować nie wychodząc z domu. Do takich firm należy światowy gigant Western Union, gdzie opłata zależna jest od kwoty przekazu. Konkurentem jest MoneyGram. Alternatywą i zarazem konkurencją dla firm specjalizujących się w przekazach pieniężnych są kantory online.

 

Koszty przelewów zagranicznych w kantorach internetowych

Przewagę kantorom daje atrakcyjny spread, sprzedaż waluty po korzystnym kursie jest oszczędnością samą w sobie. Warunkiem koniecznym do skorzystania z kantoru jest posiadanie konta walutowego i złotówkowego. Przelewanie pomiędzy kontami gotówki jest łatwe i szybkie, w zależności od banku, w którym mamy konta środki księgowane są od ręki,w  kwadrans a maksymalnie do 2 dni. Wysyłając środki za granicę koszty przelewu w kantorze internetowym kantor.pl to zaledwie 3zł za przelewane euro i 5zł za przelewy CHF, USD i GBP. Warto dodać iż kwota ta jest stała niezależna od ilości przelewanej waluty. U konkurencji w cinkciarz.pl koszty wahają się od minimum 40zł po maksymalną opłatę 200zł, przy czym standardem jest opłata w wysokości 0,25% wartości przelewu. W przypadku walutomat oraz Internetowykantor usługa przelewu na zagraniczny rachunek bankowy nie jest zawarta w ofercie.

 

 

Porównanie kosztów przelewów zagranicznych
Kantor internetowy Waluty: USD, GBP, CHF* Waluta: EUR*
cinkciarz koszt min. 40zł, max. 200zł koszt min. 50zł, max. 200zł
kantor.pl koszt 5 zł koszt 3 zł
walutomat

Nie oferuje takiej uslugi

internetowykantor

Nie oferuje takiej uslugi

*powyższe kalkulacje uwzględniają opcję SHA (koszty związane z realizacją przelewu dzielona jest pomiędzy wysyłającego jak i otrzymującego przelewu)

 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie portali internetowych powyższych kantorów

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych