src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Ile kosztuje realizacja przelewu walutowego za granicę?

2015-11-30


Koszty realizacji walutowych przelewów zagranicznych przez banki i internetowe kantory

 

przelewy międzynarodowePrzelewy międzynarodowe potrafią kosztować sporo, zwłaszcza kiedy w miesiącu musimy wykonać ich kilka. Operacja księgowania przelewów międzynarodowych trwa o wiele dłużej niż w przypadku standardowego przelewu złotówkowego. Technicznie przelewy międzynarodowe mogą być realizowane z kont w złotówkach jak również kont walutowych. Wysyłając przelew w obcej walucie z konta złotówkowego musimy mieć na względzie przelicznik jaki zastosuje bank wobec środków pieniężnych na jakie została wydana dyspozycja. Poniższa analiza pokaże, że najtaniej i najszybciej można przesłać przelew walutowy za granicę przez kantory internetowe. 

 

Koszty przelewów walutowych w bankach

Wysyłając przelew zagraniczny należy pamiętać o wpisaniu wszystkich niezbędnych danych, w przeciwnym razie możemy zostać obciążeni opłatami banku odbiorcy, co więcej przelew zostanie zwrócony nadawcy. W tym celu warto zapoznać się z pojęciami takimi jak SWIFT i IBAN. Nadając przelew wskazać należy również opcję pokrywania kosztów przelewu, co zwiększy lub obniży koszty jego nadania. Pierwszą z opcji jest BEN (wszystkie koszty pokrywa odbiorca), drugą SHA (koszty dzielone są pomiędzy nadawcę i odbiorcę) oraz OUR (wszelkie koszty pokrywa nadawca).
 

polskie bankiZdecydowana większość banków ustalając koszty przelewu ustala zasadę procentowego kosztu zależnego od wysokości środków przelewanych. Zwykle jest to 0,25% - 0,35%. Dodatkowo obowiązują opłaty minimalne i maksymalne, które niwelują procentowy koszt ustalając np. w BZ WBK minimalną opłatę na 9,50zł. W obszarze Unii Europejskiej oraz Monako, Islandii, Szwajcarii i Norwegii, Lichtensteinu koszty przelewów można obniżyć poprzez przelewy SEPA (Single Euro Payments Area, czyli Jednolity Obszar Płatniczy w Euro). Do zalet SEPA należy szybkość transferu i brak pośredniczących banków co obniża opłaty, a także brak potrąceń za przelew. By zrealizować przelew, musimy wskazać kwotę w euro a także adres SWIFT odbiorcy i numer IBAN. Koszty takiego przelewu muszą być dzielone w opcji SHA. Dokonać przelewu SEPA można w polskich bankach w całej Polsce tak w placówce jak i online, przez telefon. Opłata za przelew SEPA jest zwykle znacznie niższa od standardowej. Więcej na temat przelewów SEPA w Europie znajduje się w powyższym linku.

 

Szybki przekaz pieniężny?

Firmy specjalizujące się w przekazach, tudzież przelewach pieniężnych oferują nieco niższe opłaty pobierane za realizacje usługi. Co więcej coraz częściej przelew można zrealizować nie wychodząc z domu. Do takich firm należy światowy gigant Western Union, gdzie opłata zależna jest od kwoty przekazu. Konkurentem jest MoneyGram. Alternatywą i zarazem konkurencją dla firm specjalizujących się w przekazach pieniężnych są kantory online.

 

Koszty przelewów zagranicznych w kantorach internetowych

Przewagę kantorom daje atrakcyjny spread, sprzedaż waluty po korzystnym kursie jest oszczędnością samą w sobie. Warunkiem koniecznym do skorzystania z kantoru jest posiadanie konta walutowego i złotówkowego. Przelewanie pomiędzy kontami gotówki jest łatwe i szybkie, w zależności od banku, w którym mamy konta środki księgowane są od ręki,w  kwadrans a maksymalnie do 2 dni. Wysyłając środki za granicę koszty przelewu w kantorze internetowym kantor.pl to zaledwie 3zł za przelewane euro i 5zł za przelewy CHF, USD i GBP. Warto dodać iż kwota ta jest stała niezależna od ilości przelewanej waluty. U konkurencji w cinkciarz.pl koszty wahają się od minimum 40zł po maksymalną opłatę 200zł, przy czym standardem jest opłata w wysokości 0,25% wartości przelewu. W przypadku walutomat oraz Internetowykantor usługa przelewu na zagraniczny rachunek bankowy nie jest zawarta w ofercie.

 

 

Porównanie kosztów przelewów zagranicznych
Kantor internetowy Waluty: USD, GBP, CHF* Waluta: EUR*
cinkciarz koszt min. 40zł, max. 200zł koszt min. 50zł, max. 200zł
kantor.pl koszt 5 zł koszt 3 zł
walutomat

Nie oferuje takiej uslugi

internetowykantor

Nie oferuje takiej uslugi

*powyższe kalkulacje uwzględniają opcję SHA (koszty związane z realizacją przelewu dzielona jest pomiędzy wysyłającego jak i otrzymującego przelewu)

 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie portali internetowych powyższych kantorów

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych