Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Brytyjski funt zagrożony

2014-11-18

Najciekawsze z punktu widzenia inwestorów był dzisiaj późny ranek i przedpołudnie. Po godz. 10 opublikowano wskaźniki inflacyjne z Wielkiej Brytanii, a o godz. 11 niemiecki indeks ZEW. Brytyjczycy spodziewają się spadku, a Niemcy odbicia indeksu po 10 miesiącach spadków. Zaledwie 10 minut później odbyła się konferencja premiera Japonii, na której ogłosił dymisję i zapowiedział termin wyborów.

 

Wskaźniki makroekonomiczne rzutują na kurs funta

Jak wspomniane wydarzenia wpłyną na brytyjskiego funta? Odczyt dotyczący brytyjskiej inflacji jest dla tej waluty niezwykle ważny, wczoraj funt w stosunku do złotego stracił najbardziej, toteż dzisiaj śledzimy kurs funta z dużą uwagą. W minionym miesiącu zaskoczeniem był spadek inflacji z poziomu 1,5% do 1,2%, ponieważ oczekiwania analityków i inwestorów oscylowały wokół poziomu 1,4%. Funt wyraźnie jest pod presją, ponieważ tak niska inflacja będzie dodatkowym argumentem dla utrzymania bardzo  niskich stóp procentowych.

 

Rynek reaguje szybko, ale jest stabilny

Funt w zeszłym tygodniu tracił zwłaszcza po publikacji na temat inflacji opublikowanym przez BoE. Niektórzy analitycy ostrzegają, że inflacja spaść może nawet poniżej poziomu 1%, choć inwestorzy nie zareagowali aż tak nerwowo, jak można by spodziewać się usłyszawszy taką prognozę. Widocznie spadek jest perspektywą zbyt odległą, by znacząco osłabić funta. Kursy walut powiązanych z funtem, owszem, reagują, ale widać, że rynek jest już ‘pogodzony’ z perspektywą dalszego spadku inflacji. Istnieje szansa, że funt odbije, bo jest już dosyć mocno wyprzedany. Sytuacja niepokoić może jedynie w przypadku pary GBP/USD, tutaj wpływ mają jeszcze niskie ceny ropy.

 

Co mówią prognozy analityków?

W przypadku wspomnianej pary dolar amerykański – funt brytyjski sytuacja nie wygląda najlepiej. Zamiana 1,5725 ze wsparcia w opór może niepokoić i aby można było oczekiwać korekty wzrostowej, konieczny jest najpierw powrót do wyższego niż wymieniony poziomu. Na euro wpłynie natomiast odczyt niemieckich indeksów, spadają od 10 m-cy, ale spodziewane jest niewielkie odbicie wskaźnika i wzrost wartości euro.

 

Dzisiejsze kursy walut

Waluty naszego regionu umacniały się dzisiaj, także złoty skorzystał i kursy po godzinie 9 kształtowały się następująco: za dolara 3,3778zł, za euro 4,2190zł, za funta brytyjskiego 5,2912zł,  za franka szwajcarskiego 3,5114zł.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc