Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Brytyjska premier szkodzi funtowi?

2016-10-27

Prasa opublikowała nagrania, na których obecna premier Wielkiej Brytanii, jeszcze przed referendum, piastując stanowisko szefowej MSW, krytycznie wypowiada się na temat Brexitu, ostrzegając o jego skutkach. Przypomnijmy, że obecnie T. May zajmuje zgoła odmienne stanowisko.

 

Funt lekko traci na parze ze złotym

W ostatnim czasie funt szterling poprawił swoją pozycję, zwłaszcza na parach z walutami EM, co mamy okazje obserwować na zestawieniu ze złotym. Kurs funta umocnił się i osiągnął wysokość 4,88 zł, jednak po publikacjach prasowych widoczne są spadki na funcie i dziś kosztuje on już 4,86 zł. Czy doniesienia prasowe szkodzą funtowi, czy powód jest głębszy? Trudno dokonać jednoznacznej analizy, ale warto zwrócić uwagę, że funt zawsze był wrażliwy na ryzyko polityczne.

 

Publikacja nagrań premier szkodzi funtowi?

Poznaliśmy nagrania z wystąpienia obecnej premier, która jeszcze jako szefowa MSW stanowczo sprzeciwiała się Brexitowi. W dzienniku "The Guardian" analizowane jest nagranie, którego dokonano podczas spotkania T. May z bankierami inwestycyjnymi w banku Goldman Sachs. Obok czynników makro, może to być impuls wpływający na kurs funta. W maju obecna premier ostrzegała przed skutkami Brexitu dla biznesu i kładła nacisk na korzyści płynące z dostępu do wspólnego rynku. May obawiała się odpływu inwestycji z wysp. Obecnie ta sama osoba twierdzi, że kontrola imigracji dla Wielkiej Brytanii jest ważniejsza niż wolny handel. Stanowisko premier może być w świetle nagrań uznawane za nie do końca wiarygodne, co z kolei prowadzi do zachwiania odbudowanej nieco pozycji funta.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc