Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Brexit zagrożeniem dla funta

2016-04-15

Brytyjska gospodarka, a co za tym idzie kondycja funta, ucierpią jeśli dojdzie do Brexitu. Co do tego nie ma wątpliwości, ale wciąż powstają nowe analizy dotyczące skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Najnowsza z nich opracowana została na zlecenie organizacji handlowej TheCityUK.

 

Brexit pogrąży system bankowy

Analitycy PriceWaterhouseCoopers przygotowali raport dotyczący skutków Brexitu dla sytemu bankowego. Okazuje się, że jeśli Brytyjczycy poprą w referendum Brexit i Wielka Brytania rzeczywiście opuści Unię Europejską, to w całym sektorze finansowym, a więc nie tylko w bankach, pracę straci około 100 tys. osób. Będzie to także miało wymierne przełożenie na koszty ekonomiczne, nie tylko społeczne. Finanse Wielkiej Brytanii także ucierpią, przełożenie na dane makro jest ewidentne. Brexit spowoduje na przestrzeni czterech lat utratę blisko 12 mld funtów, kwota ta będzie wynikiem redukcji miejsc pracy w sektorze finansowym.

 

Mniejsze PKB, słabszy funt

Sektor finansowy to aż 8 proc. PKB, w obszarze finansów zatrudnionych jest aż 3,4 proc. pracujących Brytyjczyków. Zestawienia finansowe za ubiegły rok pokazują, że sektor wypracował 65 mld funtów. Najnowszy raport dotyczący skutków Brexitu opracowany został na zlecenie organizacji reprezentującej firmy obszaru usług finansowych. Referendum odbędzie się w czerwcu, czasu by przekonać Brytyjczyków za pozostaniem w Unii jest coraz mniej, tymczasem kondycja szterlinga na szerokim rynku jest mocno wątpliwa, choć kurs funta jest nieco wyższy niż wczoraj i wynosi 5,42 zł, co wynika ze słabszych notowań złotego.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc