Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Brexit tematem dnia - waluty coraz droższe

2016-06-24

Złoty gwałtownie traci na wartości. Jak wskazały analizy, nasza waluta najbardziej zagrożona jest spadkami w związku z Brexitem, spośród wszystkich walut EM. Wynika to z powiązań ekonomicznych i transferu środków w związku z dużą liczbą emigrantów zarobkowych z Polski. Kursy walut poszły ostro w górę. Amerykański dolar przekroczył 4 PLN.

 

Dolar wysoko

Trudno było się przygotować na ten cios, zwłaszcza, że sondaże do ostatniej chwili zapewniały o pomyślnym wyniku głosowania, tymczasem wygrali zwolennicy Brexitu i to sporą przewagą głosów. Po godzinie 7, kiedy znane były wyniki z 90 proc. okręgów dysproporcja wynosiła ponad 1,1 mln głosów. Najbardziej zyskuje dolar, choć dużym zainteresowaniem inwestorów cieszy się także frank szwajcarski. Kurs dolara przed południem zrównał się praktycznie z kursem franka i wynosił około 4,20 zł. Obecnie, po pierwszym szoku, kurs dolara nieco spadł i wynosi 4,01 zł, nieco niżej także frank, który kosztuje 4,13 zł. Na parze USD/GBP rekordowe spadki funta.

 

Trudny okres dla złotego

Wydaje się, że możemy zapomnieć o tanich walutach, te wakacje mogą okazać się dla Polaków rekordowo drogie. Podrożeją również raty kredytów walutowych. Ekonomiści szacują poważny wzrost kursu franka i już teraz informują o prawdopodobieństwie interwencji ze strony SNB. Nawet jeśli Szwajcarzy interweniują, nie ma i tak co liczyć na franka poniżej 4 PLN- jak ostrzegają analitycy. Drogie jest także euro, jego kurs to 4,44 zł. Na parze USD/EUR wygrywać powinien jednak dolar. Brexit postrzegany jest jako zagrożenie dla dalszych losów całej Unii. Wielka Brytania tradycyjnie, ze względów ekonomicznych i historycznych, stanowi przecież jeden z filarów wspólnoty.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc