Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Brexit pogrąży złotego?

2016-06-15

Wraz ze zbliżającą się datą referendum w  sprawie Brexitu coraz częściej pojawiają się pytania o przyszłość nie tylko funta i euro, ale też naszego złotego. Głos w tej sprawie zabrali członkowie RPP. Prawdopodobnie euro osiągnie poziom 5 PLN, ale mimo to NBP nie powinien interweniować – jak uważa J. Kropiwnicki.

 

Straci nie tylko funt

Analitycy czołowych banków inwestycyjnych uważają Polskę za jeden z krajów EM, który straci na Brexicie najbardziej. Istotny jest tutaj przepływ waluty z Wielkiej Brytanii do Polski generowany za sprawą emigrantów zarobkowych. Kolejnym czynnikiem jest wysokość wsparcia z funduszy konwergencji. Przedsmak tego co może nas czekać mamy już od pewnego czasu. Złoty widocznie traci na wartości, co szczególnie widoczne jest od połowy minionego tygodnia. Na parze z euro nasza waluta traci już blisko 4 proc. Przyczynę tego stanu rzeczy stanowi nie tylko ewentualny Brexit, ale też zawirowania wokół Trybunału konstytucyjnego i najogólniej mówiąc sytuacja polityczna w kraju.

 

Złoty zagrożony spadkami

Złoty już sporo stracił na parach a analitycy twierdza, że najgorsze dopiero przed nami. Jeden z nowych członków RPP, Jerzy Kropiwnicki twierdzi, że Brexit będzie dla naszego kraju nieszczęściem i spowoduje prawdopodobnie zawirowania na rynku walutowym. To ostatnie stwierdzenie w kontekście rynku walutowego jest raczej oczywiste. Złoty dużo straci, ale interwencja NBP nie jest planowana z uwagi na korzyści dla eksportu. Dziś kurs euro wynosił już 4,44 zł a kurs funta 5,59 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc