Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Brexit - funt słabszy przez lata?

2016-06-13

Już tylko dziesięć dni pozostało do referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii. Sondaże nie dają do końca odpowiedzi na pytanie kto wygra, choć lekka przewagę mają zwolennicy pozostania w strukturach UE. Co wykorzystał ostatnio funt do odrabiania strat. Prawdopodobnie rozstrzygnie naprawdę niewielka przewaga głosów.

 

Polski akcent

Kampania trwa do samego końca. Dziś polski akcent. Niemiecki dziennik "Bild" opublikował wywiad z Donaldem Tuskiem, który wykorzystując doświadczenie na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej ocenia, że poukładanie stosunków międzynarodowych, tak politycznych, jak i gospodarczych na linii Wielka Brytania- Unia w przypadku Brexitu zajęłoby aż siedem lat. Samo unieważnienie zobowiązań wynikających z podpisanych traktatów potrwałoby około dwóch lat, a następnie konieczne byłoby ustanowienie nowych zasad współpracy pomiędzy Wielką Brytania a pozostałymi państwami UE. Już sam ten okres jest wystarczająco długi, by wywołać poważne kłopoty finansowe u osób, które na czas nie wycofają się z inwestycji w brytyjską walutę. Kurs funta w najbliższych dniach może reagować nerwowo. Referendum coraz bliżej.

 

Funt słabszy przez lata

Należy przyjąć, że to okres, w którym funt narażony byłby na poważne spadki i duże wahania. Koszty ekonomiczne, w tym także spadek wartości funta szacowane były przez ekonomistów już wielokrotnie. Najnowsze analizy mówią o spadkach rzędu 80 proc. Dziś kurs funta ma się nieco gorzej, jeśli przeanalizować ostatnie kilka notowań. Z okolic 5,60 zł kurs funta spadł do 5,48-58.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc