Brexit rozpoczęty, funt 4,90 zł

2017-03-29

Historyczny dzień dla UE, ale czy dla funta? Dziś rozpoczęła się formalna procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ale funt zdaje się reagować spokojnie. Kurs utrzymał się na poziomie 4,90 zł. Nastroje wśród inwestorów są zatem dalekie od paniki. Londyńska giełda wpływa na stabilizację nastrojów, a gospodarka radzi sobie całkiem nieźle.

 

Funt radzi sobie nieźle

W obecnej sytuacji funt radzi sobie całkiem nieźle. Dzisiejszy kurs brytyjskiej waluty to 4,90 zł, a właśnie rozpoczęła się formalna procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Podobnie w dobrej kondycji pozostaje gospodarka brytyjska, korzystając nawet ze słabszego funta. Możemy więc mówić dziś o historycznym dniu dla Brytyjczyków i całej Wspólnoty Europejskiej, ale raczej nie dla funta, który nie zareagował panicznymi spadkami notowań. Od kilku tygodni mówiło się, że Brexit jest już zawarty w wycenie funta szterlinga i dzisiejszy dzień zdaje się potwierdzać tę tezę.

 

Co może budzić niepokój

Obecnie dosyć sporną kwestią pozostają nie tyle warunki Brexitu, o których jeszcze niewiele wiadomo, ale sam okres negocjacji. Powinien on potrwać dwa lata i to jest wersja wysoce optymistyczna. Wielość kwestii jakie podlegać będą ustaleniom każe poważnie wątpić, by ten został osiągnięty. Sceptycy powątpiewają zatem, by w dwa lata udało się zmienić kilkadziesiąt tysięcy przepisów. Wszelka niepewność, przeciąganie negocjacji i odsuwanie wejścia w życie nowej rzeczywistości mogą być zagrożeniem dla kursu funta. Jak widać brytyjska gospodarka oraz kurs funta stawiają przede wszystkim na stabilizację, obojętnie czy w granicach UE, czy poza nią.

 

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych