src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Brexit rozpoczęty, funt 4,90 zł

2017-03-29

Historyczny dzień dla UE, ale czy dla funta? Dziś rozpoczęła się formalna procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ale funt zdaje się reagować spokojnie. Kurs utrzymał się na poziomie 4,90 zł. Nastroje wśród inwestorów są zatem dalekie od paniki. Londyńska giełda wpływa na stabilizację nastrojów, a gospodarka radzi sobie całkiem nieźle.

 

Funt radzi sobie nieźle

W obecnej sytuacji funt radzi sobie całkiem nieźle. Dzisiejszy kurs brytyjskiej waluty to 4,90 zł, a właśnie rozpoczęła się formalna procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Podobnie w dobrej kondycji pozostaje gospodarka brytyjska, korzystając nawet ze słabszego funta. Możemy więc mówić dziś o historycznym dniu dla Brytyjczyków i całej Wspólnoty Europejskiej, ale raczej nie dla funta, który nie zareagował panicznymi spadkami notowań. Od kilku tygodni mówiło się, że Brexit jest już zawarty w wycenie funta szterlinga i dzisiejszy dzień zdaje się potwierdzać tę tezę.

 

Co może budzić niepokój

Obecnie dosyć sporną kwestią pozostają nie tyle warunki Brexitu, o których jeszcze niewiele wiadomo, ale sam okres negocjacji. Powinien on potrwać dwa lata i to jest wersja wysoce optymistyczna. Wielość kwestii jakie podlegać będą ustaleniom każe poważnie wątpić, by ten został osiągnięty. Sceptycy powątpiewają zatem, by w dwa lata udało się zmienić kilkadziesiąt tysięcy przepisów. Wszelka niepewność, przeciąganie negocjacji i odsuwanie wejścia w życie nowej rzeczywistości mogą być zagrożeniem dla kursu funta. Jak widać brytyjska gospodarka oraz kurs funta stawiają przede wszystkim na stabilizację, obojętnie czy w granicach UE, czy poza nią.

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych