src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Uspokojenie na rynku walutowym

2015-10-06

Na rynku walutowym, który w ostatnich miesiącach musiał się mierzyć z wysoką zmiennością, spowodowaną m.in. znacznym spowolnieniem gospodarczym w Chinach, które budzi obawy o zastój gospodarczy w skali globalnej, jak i kilka miesięcy wcześniej, przeciągającymi się negocjacjami Grecji z międzynarodowymi wierzycielami w sprawie kolejnego pakietu pomocowego, który przynajmniej na kilka lat dalej utrzyma to państwo na powierzchni.


Obecnie jesteśmy świadkami powrotu do niższej zmienności, jako że wcześniejsze czynniki podwyższonego ryzyka zostały tymczasowo uspokojone lub zażegnane. Indeks zmienności na rynku walutowym sporządzany przez Deutsche Bank od kilku dni nieustannie spada w okolice najniższych poziomów w tym roku, co momentalnie powoduję napływ kapitału w stronę walut wykorzystywanych przy carry trade, strategii popularnej w okresie niższej zmienności. Stąd obserwowana na przestrzeni ostatniego tygodnia aprecjacja wyżej oprocentowanych walut, takich jak dolar australijski i nowozelandzki, które dodatkowo są wspierane przez znaczne odbicie na rynku surowców. Podczas dzisiejszej sesji to dolar australijski był liderem wzrostów na szerokim rynku, a w stosunku do swojego amerykańskiego odpowiednika zyskał 0,7%.

 

Dzisiaj poznaliśmy również decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu stóp procentowych, jednak w tym przypadku nie doszło do żadnego zaskoczenia i zgodnie z konsensusem ekonomistów, stopy zostały utrzymane na niezmienionym poziomie 1,5%. Uwaga skupiła się zatem na konferencji prasowej prezesa Marka Belki, która rozpoczęła się o godzinie 16:00 oraz komunikacie do decyzji.

Z komunikatu dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że członkowie RPP w dalszym ciągu obawiają się spowolnienia na rynkach wschodzących, które może mieć wpływ na kondycję naszej gospodarki, jednak najpoważniejsze obawy budzi deflacja, w ostatnim miesiącu jeszcze bardziej pogłębiona przez kolejne spadki na rynku surowców. Przedstawiciele RPP spodziewają się, że w najbliższych kwartałach dynamika cen będzie rosnąć powoli, jednak oczekiwania inflacyjne pozostają bardzo niskie. W podobnym tonie wypowiadał się prezes Belka, który również odnosił się do problemu trwającego okresu spadku dynamiki cen, który według niego może skończyć się w listopadzie.

 

Na europejskich giełdach trwa z kolei kontynuacja wczorajszego rajdu głównych indeksów, pomimo spadkowego rozpoczęcia dzisiejszej sesji. W czołówce wzrostów znalazły się indeksy z południa Europy, hiszpański IBEX35 oraz portugalski PSI20, które wzrosły o około 1,3%. Niemiecki DAX zyskał podczas dzisiejszego handlu 1%, podobnie jak francuski CAC40. Dobre nastroje panują także na warszawskiej giełdzie, gdzie główny indeks WIG20 podczas dzisiejszej sesji przekroczył poziom 2100 punktów, zyskując 0,52% o godzinie 17:00. Liderem wzrostów wśród blue chipów jest spółka KGHM, która korzysta zarówno z odbicia cen miedzi, jak i również z dzisiejszej deklaracji kandydatki na premiera z ramienia partii PiS, która zapowiedziała, że jej ugrupowanie zlikwiduje podatek od kopalin. Te wydarzenia przyczyniły się do wzrostu kursu akcji spółki KGHM o blisko 4%.

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych