Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Spekulanci postawili na spadek wartości funta

2016-08-01

Wygląda na to, że sprawa Brexitu może zaszkodzić brytyjskiej gospodarce bardziej, niż wcześniej zakładano, co jest głównie widoczne po odczytach indeksów PMI.

 

 

Opublikowany dziś wskaźnik dla przemysłu Wielkiej Brytanii za lipiec wyniósł 48,2 pkt., co jest najniższą wartością od marca 2013 roku, a z kolei wskaźnik indeksu PMI dla usług jest na najniższym poziomie od kwietnia 2009 roku (odczyt wstępny, finalny poznamy w środę).

 

To wszystko przekłada się na duże oczekiwania odnośnie cięcia stóp procentowych przez Bank Anglii, gdzie sama obniżka o 25 punktów bazowych jest w cenach niemalże w 100 proc., jednak wciąż oczekuje się dalszych działań ze strony BoE np. poprzez zwiększenie programu skupu aktywów.

 

W konsekwencji spekulanci (m.in. fundusze hedgingowe) już wcześniej, bo w tygodniu zakończonym 26 lipca, posiadali najwięcej pozycji krótkich na kontrakcie terminowym na funta od co najmniej 25 lat. w oczekiwaniu na pierwszy ruch ze strony Banku Anglii na stopach procentowych od ponad 7 lat. Pozycje krótkie, czyli takie, które pozwalają zarobić na spadku wartości GBP, przewyższają pozycje długie o 80 572 kontrakty – wynika z danych CFTC.

 

Decyzję Banku Anglii poznamy już w czwartek, a oczekiwania są bardzo wygórowane. Stawką jest nie tylko los funta, ale przede wszystkim nastroje i zaufanie przedsiębiorców, a co za tym idzie i los brytyjskiej gospodarki, która według prognoz w 2017 roku może rozwijać się w tempie zaledwie 0,5 proc. w ujęciu rocznym.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc