Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Jeden tydzień – cztery decyzje banków centralnych

2016-09-15

Od dziś do środy przyszłego tygodnia poznamy cztery decyzje banków centralnych, które mogą wpłynąć na rynki finansowe, w szczególności na rynek forex, który jest bardzo wrażliwy na zmiany lub zapowiedzi zmian w polityce monetarnej.

 

 

Mowa tu o dzisiejszej decyzji Banku Szwajcarii oraz Banku Anglii, a także o przyszłotygodniowej decyzji Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej USA.

 

Według oczekiwań rynkowych Bank Szwajcarii nie zmieni dziś parametrów prowadzonej przez siebie polityki monetarnej i pozostawi stopę procentową na niemienionym poziomie -0,75 proc. z celem dla 3-miesięcznego Liboru w przedziale -1,25 proc. do -0,25 proc. Przypomnijmy, że wartości te obowiązują od stycznia 2015 roku.

 

Podobne oczekiwania obserwujemy względem Banku Anglii. Rynek z 96 proc. prawdopodobieństwem zakłada pozostawienie głównej stopy procentowej BoE na poziomie 0,25 proc. Cel dla programu skupu aktywów ma pozostać na poziomie 435 mld funtów. Mediana oczekiwań ankietowanych ekonomistów pokazuje, że w główna stopa procentowa może spaść do 0,15 proc. w 4 kwartale 2016, czemu może sprzyjać ostatnio poznany odczyt inflacji, który pokazał, że ta na Wyspach rosła wolniej od oczekiwań.

 

Jeśli Bank Anglii nie zmieni stóp procentowych, to należy spojrzeć na rozkład głosów za taką decyzją, gdyż rynek oczekuje, że każdy z 9 członków Komitetu ds. Polityki Monetarnej zagłosuje za utrzymaniem obecnego poziomu. Jeśli natomiast pojawią się głosy za cięciem byłby to bardziej gołębi sygnał.

 

Najwięcej emocji będą budzić przyszłotygodniowe posiedzenia Banku Japonii oraz FED. Więcej o nich w naszych kolejnych komentarzach.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc